0554 238 42 88
  0554 238 42 88
Kategoriler
Para Birimi Seçimi

Suyu Sertleştiren Nedir ve Kireç Nasıl Giderilir

Tüketiciler tarafından bildirilen en yaygın su kalitesi sorunu sert sudur. Jeolojik Araştırmalar, ülkenin yüzde 85'inden fazlasında sert su bulunduğunu göstermektedir. Peki, suyu zorlaştıran nedir ve tüketiciler bu sorunu tedavi etmek için ne yapabilir?

Sert Su
Dünyadaki suyun yüzde 60'ından fazlası yeraltı suyu olduğundan, yol boyunca kalsiyum ve magnezyum da dahil olmak üzere mineralleri toplayan kaya ve topraktan geçer. Bu iki kirletici, yaygın olarak suda 'sertlik' olarak adlandırılan şeyi üretir. Genel olarak konuşursak, sertlik galon başına tane (gpg) cinsinden ölçülür. Örneğin, bir su testi 1,0 ila 3,5 gpg aralığında olduğunu gösteriyorsa, su biraz sert kabul edilir. Ölçüm 10.5 gpg'den yüksekse, su çok sert olarak derecelendirilir.

Sert su, saç yıkama gibi kişisel hijyen gerçekleştirse veya fikstür ve cihazların ortaya çıkması veya ısıtma maliyetlerindeki değişikliklerle bile kolayca tespit edilebilir.

  • Tıkalı borular ve / veya cihazlar sert suyun işareti olabilir. Sert su maden yatakları kahve makinelerinde oluşabilir ve borularda veya tesisat ekipmanlarında birikebilir. Bir tüketici su akışının azalmasının yanı sıra tamirciye yapılan çağrıların sayısında bir artış olduğunu fark edebilir.
  • Tüketiciler küvetlerinde veya duş karolarında veya hatta kendilerinde bir film fark edebilirler. Kalan film genellikle etkilenen armatürlerin ek ovma ve ovulması ile sonuçlanır ve donuk ve gevşek saçlara ve kuru cilde neden olabilir.
  • Sert su nedeniyle tüketicinin su ısıtma maliyetleri artabilir. Sert su ısıtıldığında, mineraller çökelebilir ve ölçek oluşturabilir. Oluşumun yanı sıra, mineral yatakları ısıtma elemanı ve ısıtılacak su arasında bir yalıtım bariyeri oluşturabilir.
  • Sert sudaki kalsiyum ve magnezyum köpük ve temizleme yeteneklerini azaltmak için birçok sabun ve deterjana etki eder. Oluşturdukları sabunlu kalıntı aşındırıcı olabilir ve giysilerin ömrünü kısaltabilir.

Suyun sert veya çok sert olduğu bölgelerde, yerel su işletmesi suyu yaklaşık 5 veya 6 gpg'ye yumuşatabilir. Bu rakam hala orta derecede zor kabul edilmektedir ve tüketiciler suyu daha da yumuşatmak isteyebilirler. Tüketiciler için en yaygın seçenek evde iyon değişim suyu yumuşamasıdır. Evsel yumuşatma ekonomik anlamlıdır, çünkü yalnızca çamaşır yıkama, temizlik ve diğer ev kullanımı için kullanılacak suyu yumuşatır. Merkezi arıtma tesisinde yumuşatma maliyetlidir çünkü yangınlarla mücadele ve sokakları temizlemek için kullanılanlar da dahil olmak üzere tüm suyu yumuşatır.

Su Yumuşatma
Her birinin kendi yararları olan birçok farklı yumuşatıcı türü vardır. Evlerde en sık kullanılan yöntem, prensipleri basit olan katyon değişimidir. Bir iyon, elektrik yüklü bir atom veya atom grubudur. Bir katyon pozitif yüklü bir iyondur. Sertlik iyonları (magnezyum ve kalsiyum) sodyum iyonları ile değiştiğinde su yumuşar. Bu değişim yumuşatma döngüsü sırasında bir reçine yatağında meydana gelir.

Çoğu su yumuşatıcıyı üç ana parça oluşturur:

  • Reçine Tankı - Reçine yatağını içerir.
  • Reçine Yatağı - Bu genellikle stiren ve divinilbenzenden yapılmış küçük boncuk benzeri malzemeden oluşur. Boncuklar sodyum gibi pozitif yüklü iyonları çeker ve tutar, ancak boncuk kalsiyum veya magnezyum gibi pozitif yüklü bir iyonla karşılaştığında bunları değiştirir.
  • Tuzlu Su Tankı - Bu tank, reçineyi rejenere etmek için gerekli olan çözünmüş tuz çözeltisini tutar. Rejenerasyon, iyon değiştirme işleminin tersine çevrilmesi anlamına gelir. Magnezyum ve kalsiyum iyonları reçine boncuklarından çıkarılır ve yerine pozitif yüklü sodyum iyonları gelir. Rejenerasyon, reçine boncukları güçlü bir tuzlu su çözeltisi ile yıkandığında meydana gelir. Tuz, kalsiyum ve magnezyum iyonlarını salıvermeye zorlar ve daha sonra geri yıkama döngüsü sırasında atık olarak deşarj edilir. Kürecikler bir kez daha sertlik iyonlarını sudan çekmeye hazırdır.


Birçok su yumuşatıcısı tamamen otomatiktir. Otomatik bir ünite önceden ayarlanmış bir saate göre yenilenir. Örneğin, her üç gece de saat 3'te yenilenecek şekilde ayarlanmış olabilir. Diğer sistemler, su kullanımına göre sistemi yeniden üreten bir elektronik sensör kullanabilir.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.