0554 238 42 88
  0554 238 42 88
Kategoriler
Para Birimi Seçimi

En Sağlıklı Su Arıtma Cihazı Hangisi

En Sağlıklı Su Hangisi: Musluk Suyu, Damacana Suyu, Arıtılmış Su

Bütün canlıların yaşam kaynağı suyun önemi tartışılmaz. Dünyadaki yaşamın ve ekosistemin oluşmasını ve devamlılığını suya borçluyuz. Bununla birlikte vücudumuzun sağlıklı bir şekilde tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için de su gereklidir. Peki en sağlıklı su hangisidir?

İçtiğimiz suyun kalitesi, en az su içmek kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Normal şartlarda hayat kaynağı olan su, kalitesi düşük olduğunda bizlere su zehirlenmesi yaşatabilir. Hatta uzun vadede kanserojen etkiye sebep olabilir.

Günümüzde her şeyde olduğu gibi içme sularında da birçok çeşit bulunuyor ve bunlara her gün yenileri ekleniyor. Doğal olarak bu da akıllarda soru işaretleri yaratıyor. En kaliteli su hangisi? İdeal su nasıl olmalıdır? İçme suyu pH değeri nasıl olmalıdır?

Musluk suyu, damacana suyu ve arıtılmış su seçeneklerinden hangisinin sağlığımız için en ideal su olduğunu bu yazımızda irdeleyeceğiz.

Suyun Önemi

Vücudumuz için suyun öneminin farkındayız. Ancak yetişkin bir insanın kemiklerinin %25’i, derisinin %65’i, yağ dokusunun %65’i ve kanın %90’ının sudan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Günlük hayatta en ufak kesintide bile suyun günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için hayati bir önem taşıdığını anlıyoruz. Sulama ve elektrik üretiminden tutun, temizlik ve eğlenceye kadar yaşamın her alanında su kullanıyoruz.

Bunların yanı sıra vücudumuzun fizyolojik fonksiyonlarını aksamadan yerine getirebilmesi için de suyun önemi oldukça büyüktür. Bu kadar mühim olan su her türlü sağlıklı mıdır?

En Sağlıklı İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?


İçme suyunun sağlıklı olması için belirli özellikleri barındırması gerekmektedir. Öncelikle temiz su renksiz ve kokusuz olur. Kaliteli su insan sağlığına zararlı bakteri ve mikroorganizmalar gibi  maddeleri barındırmamalıdır. İdeal su fazla partikül ve zararlı maddeler içermediğinden vücut tarafından kolayca emilir. En kaliteli su veya iyi su 4℃ ile 18℃ arasında olmalıdır.

En sağlıklı içme suyu kısaca Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği içme suyu standartlarına uygun olan sudur.

İçme Suyunun Kalitesini Ne Düşürür?


Çoğu zaman dikkat etmesek de günlük hayatta içtiğimiz sular sağlığımıza zarar verebilir. Musluk suyu içerken, içerdiği maddeleri bilemeyiz. Su boruları eski, paslı ve kirli olabilir. Bu da suyun içilebilirliğini düşürür. Hatta zararlı mikroorganizmaları vücudumuza almamıza yol açabilir.

Öte yandan damacana su için de risk söz konusu. Plastik damacanalar içerdikleri hammaddeleri dolayısıyla kanserojen etkiye sahiptir. Özellikle yüksek ısı veya doğrudan güneşe maruz kaldığında bu etki artarak sağlığa ciddi ölçüde zarar verir.

Dahası hormon bozukluğuna yol açacak zararları da bulunmakta. Peki nedir bu hormonal bozukluklar? Cam damacana bu sorunları çözer mi? Yazımızın devamında inceleyeceğiz.

En Sağlıklı Su pH Değeri Nedir?

Kaliteli su saydığımız tüm faktörlerin yanı sıra pH değerine de bağlıdır. Nötr olarak kabul edilen pH değeri 7’dir. İdeal su için olması gereken pH değeri ise 7,2’den başlayarak 8,5’e kadar çıkabilir.

En iyi su saklama şekli ise cam şişe veya haznedir. Buna ek olarak suyunuzun alkali seviyesinin yüksek olması sağlıklı ve güvenilir olduğu anlamına gelmez.

Su çok fazla alkalik değer taşıdığında hoş olmayan koku ve tat verir. Ayrıca fazla alkali su borulara da zarar verir. Bu da suyun kalitesini düşürerek sağlığa zarar verir.

pH değeri 6.5in altında olan sular ise asidik özellikleri dolayısıyla içmesi tehlikeli ve oldukça risklidir.

Damacana Su Ne Kadar Sağlıklı?


Polikarbonat esaslı damacanaların hammadde bileşiği Bisphenol-A dır (BPA). Yüksek ısı ile etkisini daha da artıran bu madde kanserojendir.

Endokrin bozucu olduğu bilinen BPA bileşiği östrojen hormonunu taklit ederek hormon bozukluklarına da sebebiyet verebilir.

Cam damacanada uygun şartlarda muhafaza edilen sular standart damacanalara oranla daha sağlıklıdır. Ancak 72 saat cam damacanada bekleyen su zararlı organizmalar ve bakteri üretmeye başlar.

Anlayacağınız üzere musluk suyu ve damacana suyu sağlığınıza risk oluşturuyor.

Arıtılan Su Ne Kadar Sağlıklı?


Musluk suyunun borulardaki kirlilik dolayısıyla sağlıksız olduğundan söz ettik. Peki su arıtma cihazları sağlıklı mı?

Su arıtma cihazları filtreleri sayesinde musluktan akan sudaki zararlı bileşenleri ayrıştırarak suyu içilebilir hale getirir.

Ters osmoz sistemine sahip su arıtma cihazları suyun daha konsantre bir çözeltiden daha seyreltik bir çözeltiye geçmesini sağlayarak en ideal suyu oluşturur. Bu arıtma işlemi membran, ön ve son filtreler aracılığıyla gerçekleştirilir.

Su arıtma cihazı ile arıtılan su sağlığa zararlı maddelerden arınmış olur. Aynı zamanda polikarbonat esaslı, sentetik standart damacanaların içerdiği kanserojen bileşenleri de barındırmaz.

En Sağlıklı Su Arıtma Cihazı Hangisi?


En kaliteli suyun, su arıtma cihazı ile arıtılmış su olduğunu göz önünde bulundurursak, her su arıtma cihazı aynı performansı mı sergiler? Elbette ki hayır. Su arıtma cihazı kalitesi filtre özelliklerinden tutun, su depolama haznelerinin yapıldığı maddeye kadar birçok faktöre göre değişiklik gösterir.

Araba lastiği gibi maddelerin de yapımında kullanılan butil sınıfındaki kauçuktan üretilen standart tanklar ailenizin ve sizin sağlığınız için risk oluşturur. cam tanklı akıllı su arıtma cihazı ise diğer standart su arıtma cihazlarından farklı olarak cam su tankı kullanır.

Ters osmoz sistemine sahip MIATO akıllı filtreleme özelliği ile standart su arıtma cihazlarından daha uzun filtre ömrü sunar.

Bununla birlikte sıradan su arıtma cihazlarına kıyasla MIATO cam tanklı su arıtma cihazı daha az atık su üreterek tasarruf etmenize olanak sağlar.

Dünyada bir inovasyon niteliğinde olan MIATO cam tanklı su arıtma cihazı size ve sevdiklerinize daha kaliteli, temiz ve en sağlıklı suyu sağlar.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.